Рубрики
Історія Наука

Проект «Тайга». Як радянські вчені опинились за крок до знищення планети

Наша історя пережила драматичні часи, які нажаль так і не стали наукою для сьогоднішнього покоління. Файна Сторінка хоче розказати про події 70-х років, які могли перетворити планету Земля на пустку.

Мало хто знає, що в 70-х роках минулого століття СРСР запустив ядерний проект, який міг привести до загальносвітової катастрофи.

Отже, що винайшли радянські вчені, і чому їх експеримент провалився.

1970 рік, глухий ліс в Пермській області. На тисячі кілометрів всього кілька сіл. Раптово сюди нагрянули військові, а з ними прибули вчені-ядерники. Радянський уряд приступив до реалізації одного з найнебезпечніших проектів в історії. Як стверджують фахівці, планувалося провести двісті п’ятдесят ядерних вибухів, кожен з яких потужністю 15 кілотонн.

Ця ідея зародилася в голові Сталіна ще в тридцяті роки. По всій країні піднімалися заводи, будувався Дніпрогес, проводився Канак «Москва-Волга». Але був потрібний проект, який налякав в би весь світ. Тоді ще ніхто не думав, що в СРСР буде своя атомна бомба, людина полетить у космос, тому вирішили повернути назад ріки.

Але після війни було не до повороту річок: треба було відновлювати країну. А в п’ятдесяті роки загострилося протистояння СРСР і США — почалася гонка озброєнь. Радянський Союз і Америка демонстрували свою міць за допомогою показових ядерних вибухів. Радянські ядерники стали головною таємною силою країни. Уряд виділяв величезні гроші на їх роботу, щоб стати попереду всієї планети.

Проект «Тайга запускали в обстановці повної секретності. Спочатку треба було прокласти канал між північними річками Печора і Колби. Якби експеримент виявився успішним, то метод застосували б для будівництва інших каналів. Так, в 1970 році в глухій тайзі Північного Уралу з’явилися вчені ядерники і військові, які планували провести 250 ядерних вибухів невеликої потужності — по 15 кілотонн кожен.

За словами фахівців, якби це було зроблено, то забруднена вода потрапила б в Каму і Волгу, і була б втрачена вся центральна частина Росії. За підрахунками, все виходило здійсненним і економічно ефективним. Маленький заряд закладався в глибоку свердловину — протягом частки секунд з’являвся котлован з оплавленими краями.

Час X був призначений на 23 березня 1971 року. Експеримент, який міг погубити весь світ, почався — в повітря піднявся ядерний гриб. Після вибуху утворився котлован. Температура повітря в радіусі п’ятисот кілометрів змінилася з мінусовою на плюсову, і піднялася на п’ятнадцять градусів. У безлічі районів випали рясні дощі. Але пізніше вченими було виявлено, що розрахунки були невірними.

З політичних та економічних причин проект так і не був реалізований. Військові пішли, а об’єкт поступово розікрали. На початку нульових років шукачі пригоди з приладами для реєстрації випромінювання побували на місцевості і виявили кілька шахт для ядерних зарядів.

Після вибуху, у жителів навколишніх сіл різко зросла смертність від ракових захворювань. Згодом люди покинули ці місця. Коли вони знову стануть придатними для проживання — невідомо.