Рубрики
Кулінарія

Цікаво про соду: з чого роблять і чи варто її їсти?

Цей білий порошок є майже на кожній кухні. Навіщо потрібна сода і наскільки вона безпечна? Розповідаємо!

Як роблять соду?

Сьогодні, в XXI столітті, харчову соду виробляють за методом, який придумав ще в 1861 році бельгійський вчений-хімік Ернест Сольве. Метод Сольве виявився більш безпечним для навколишнього середовища і ефективним, ніж всі попередні способи виготовлення соди.

Для отримання бікарбонату натрію (він же гідрокарбонат натрію, натрій двовуглекислий і харчова сода) потрібен вапняк. 

Вапняк обпалюють в печах, отримують вапно і додають до неї сольовий розчин, а отриману суміш випарюють за допомогою аміаку. Так виходить технічний бікарбонат натрію, але це ще не харчова сода — її потрібно очистити. Для цього соду розчиняють у воді і лугах, потім в декарбонізатора, під впливом пару, відбувається розкладання бікарбонату: очищений бікарбонат натрію випадає в осад, а шкідливі речовини видаляються. Далі продукт фільтрують, висушують, подрібнюють і розфасовують в пачки.

Чи можна соду їсти, якщо вона харчова?

Бікарбонат натрію зареєстрований як харчова добавка Е500ii і відповідає вимогам ГОСТу. У кулінарії харчова сода застосовується в якості розпушувача для тіста, причому завжди важливо витримувати порядок замішування — соди потрібно засипати в борошно, потім додати кислі інгредієнти, такі як оцет, лимонний сік або кефір, а після цього додавати рідкі інгредієнти тіста (вода, молоко, яйця). Сода, вступаючи в реакцію з кислотою, виділяє вуглекислий газ, які і надають пухкість випічці. Але заздалегідь, в ложці, гасити соду оцтом не потрібно! Так всі гази випаровуються і діла не буде.

Як ви розумієте, в даному випадку мова йде про мінімальні кількості соди. Але існує думка, що за допомогою соди можна лікувати найрізноманітніші захворювання, в тому числі онкологічні. Лікарі категорично не рекомендують займатися подібним самолікуванням, навіть в разі печії! Лужний розчин, дійсно, може короткочасно нейтралізувати підвищену кислотність, але бувають випадки, коли при реакції в шлунку виникає «кислотний рикошет» — утворюється вуглекислий газ, який травмує стінки шлунка і стимулює ще більше вироблення кислоти.

Розчин харчової соди можна застосовувати тільки зовнішньо, наприклад, промивати ніс при риніті, полоскати горло при фарингіті. При опіках і укусах комах можна наносити на шкіру содову кашку.

Навіщо ще потрібна сода?

Невже весь цей складний процес виробництва харчової соди був придуманий лише для того, щоб булки були більш пишними? Цей продукт може бути дуже корисний в побуті, при цьому він абсолютно безпечний, нетоксичний, пожежо-і вибухобезпечний.

Сода — універсальний миючий і засіб для чищення: для посуду, кахлю, раковини, ванни, при цьому вона не шкодить шкірі рук і повністю змивається водою. За допомогою соди можна очистити чайник від накипу (2 ст л соди + 500 мл окропу, 5 годин) і прочистити зливні труби (5 ст л соди + 100 мл оцту, 1 година).

Ще одна особливість соди — вона не тільки очищає, але позбавляє від неприємного запаху, тому її можна нанести на килим або мякі меблі, залишити на 10-15 хвилин, а потім пропилососити.

Сода є м’яким абразивом, який очищає і дезінфікує дитячі речі та іграшки, при цьому абсолютно безпечний для шкіри і малюків. Для ефективного видалення плям і усунення неприємних запахів при пранні можна додавати соду: на відміну від деяких пральних порошків сода гіпоалергенна.