Рубрики
Історія

Для забобонних: Народні повір’я про те, як впіймати злу відьму.

Було би забавно, якби сьогодні хтось став використовувати такі методи, але колись в їх серйозності мало хто сумнівався.

В уявленні народу відьми були ворогами мирних людей: вони порушували спокій, завдавали розлад здоров’ю, збиток майну, іноді навіть зазіхали на життя людей і витворяли громадські лиха, такі як мор і голод. Для здійснення цих діянь вони входили в грішний зв’язок із чортами.

Визнаючи діяльність відьом шкідлиою ​​і злочинною, люди здавна вишукували методи для того, щоб виявляти винуватиць, попереджати і припиняти їх злочинні дії. 

Природно, що за старих часів, коли народ був необізнаним в природі багатьох речей, і коли його поняття не співпадали із справжньою природою певних речей, а народ брав активну участь у виконанні правосуддя, засоби для випробування відьом, і їх покарання були різноманітнішими, набагато більш жорстокими, ніж у часи сьогодення.

В кінці XIX століття для того, щоб дізнатися, хто з жінок у селі займався відьмовством, селяни залишали на великопісне приготування трохи сиру від пирога, і з ним ішли до церкви в день Пасхи. Хто це робив, той бачив всіх відьом, що стоять в церкві з доєнками (дійниця, посудина для доїння) на голові. 

Інші з метою отримати можливість бачити відьом, що псують корів, залізти під нову борону або під нові ворота. 

Намагалися також мати собаку первістка, яка могла побачити відьму, коли та доїла корову, і розірвати її, якщо тільки відьма б не встигла перетворитися на птаха і полетіти.

Взагалі, вважалося вкрай важкою справою зловити відьму на місці злочину, оскільки як вона в таких випадках намагалася перетворитися в якусь тварину або річ.

Але іншим вдавалося кажуть, схопити тварину, або той предмет, наприклад, колесо, голку або клубок з нитками, в який перетворювалися відьми. У спійманої тварини відрубували кігті, а колесо або клубок встромляли на кіл і вішали на воротах. Потім, вже вранці знаходили посаджену на кіл відьму, або ж виявлялося, що якась жінка в селі, невідомо чому, раптом позбавлялася пальців. 

Хорошим засобом зловити злочинницю вважалося таке: взяти з нових неношених штанів шнурок (мотузку для підв’язування шароварів), освятити його разом з паскою, і з ним вартувати відьму в сараї. Як тільки відьма прийде, потрібно накинути їй петлю на шию і тримати міцно, незважаючи ні нащо.

Звичайна мотузка не підходила, оскільки вважалось, що відьми були фізично дуже сильними, навіть перетворившись, наприклад в кота, тому втримати таку тварину звичайним мотузком людина не в силах.