Рубрики
Історія

Розкрито секрет загадкової 2700-річної речовини із вівтаря храму в Ізраїлї

В Ізраїлі археологи провели аналіз раніше неопізнаних матеріалів, виявлених в храмі VIII століття до нашої ери, і знайшли сліди використання в ритуальних цілях ладану і конопель.

Як повідомляє Phys.org, древній храм був виявлений в пустельній місцевості на півдні Ізраїлю. Він розташований в околицях міста Арад, описаного в Біблії, в долині Вірсавія.

Раніше там були розкопані руїни фортеці, яка охороняла кордони біблійної держави. Найбільш ранні з них відносяться до IX століття до нашої ери, найпізніші датуються початком VI століття до нашої ери.

У цій фортеці розташовувався храм, який досить добре зберігся. На думку вчених, він був побудований близько 750-715 років до нашої ери. Непогано збереглися і два вівтарі залізного віку.

Вони були виготовлені з вапняку. Розміри вівтарів були зовсім невеликими. Так, висота меншого з них становила 40 сантиметрів, а більшого — півметра. Ймовірно, вони відігравали важливу роль в культовій практиці того часу.

На поверхнях вівтарів зберігся якийсь чорний засохлий матеріал, який був ретельно вивчений в лабораторних умовах. Кілька років вчені не могли визначити його склад. Непізнаним матеріал залишався до останнього часу.

Нові методи дозволили вченим висунути припущення про його склад. Так, вони вважають, що цей матеріал був сумішшю. Зокрема, на поверхні меншого з двох вівтарів були знайдені залишки речовини, до складу якого входила дикорастуща конопля і перегній.

Останній, на думку вчених, використовувався частково для того, щоб ритуальна суміш краще нагрівалася і чаділа без відкритого вогню. За таким же принципом була зроблена суміш, залишки якої знайшли на великому вівтарі. Тільки в даному випадку замість конопель використовувався ладан.

Ці знахідки дослідники назвали унікальними, оскільки нічого подібного раніше археологи в цих місцях не знаходили. На думку авторів роботи, конопля не випадково використовувалася в культовій практиці. Ймовірно, священнослужителі навмисно виготовляли суміші з неї, щоб зробити психоактивну дію на парафіян.

За словами провідного автора роботи Ерана Ар’є з Музею Ізраїлю в Єрусалимі, археологи вперше отримали докази використання конопель в храмах древнього Близького Сходу.

Що стосується ладану, то вчені припускають, що він був імпортований з Аравії. Його присутність на вівтарі храму в Араді свідчить про те, що Іудея активно торгувала з Аравією.