Рубрики
Історія

Світ аплодував стоячи: Розумний кінь Ганс — тварина, яку «навчили» обчислювати дроби і читати

Кінь-математик і інтелектуал! Ви коли-небудь могли собі уявити, що ці їздові тварини вміють логічно мислити? Скоріше за все ні. А ось Вільгельму фон Остину вдалося свого часу довести, що кінь може давати вірні відповіді, на поставлені перед ним задачі.

Понад 100 років тому стала популярна теорія Дарвіна, в якій в тому числі містилася інформація про можливість інтелекту у тварин. 

На хвилі захоплення наукової спільноти та громадськості цим питанням, математик і френолог Вільгельм фон Остін вирішив перевірити, наскільки кмітливий його кінь Ганс.

Ганс
Орловський рисак Ганс

Результат вразили господаря. Незабаром про розумного коня дізналися в усій Німеччині і за межами держави.

Що вмів робити Ганс

Згідно зі свідченнями початку XX століття, кінь міг:

  • проводити будь-які стандартні арифметичні дії з досить великими числами;
  • обчислювати дроби;
  • вказувати необхідну дату і час;
  • читати;
  • сприймати фрази;
  • відповідати доступним йому способом на багато питань.

Крім стандартних завдань, на зразок «скільки буде 15 + 15», кінь охоче відповідав зівакам і Вільгельму на такі питання: «Якщо сьомий день місяця понеділок, то яким днем ​​за календаря буде наступний четвер?»

Щоб донести відповідь до публіки, Ганс тупав копитом по землі. Часто під ударну ногу ставили дерев’яний подіум, щоб всі чули його невербальні вислови.

Хто був «диригентом» розумного цирку

Дивно, але Ганс відповідав не тільки на питання Вільгельма, але і реагував на вигуки тих, хто прийшов подивитися виставу. Кінь розумів, що говорять і те, що спеціальним чином написано.

Згодом під його копита стали підкладати таблички з опуклим орнаментом. Господар коня вірив і переконав усіх, що диво-кінь вміє читати.

кінь
Вільгельм і Ганс

Гастролі загадкового дуету

Після деякого часу, фон Остін став організовувати гастролі «особистого цирку». З Гансом вони об’їхали всю Німеччину. Вистави були популярні, імпровізовану сцену завжди оточували натовпи людей.

Можливо, успіх був таким приголомшливим, тому що шоумен не брав плату за те, щоб люди дивилися на його розумного кінь. Деяким вдавалося поставити йому запитання.

подання
На імпровізованій арені

Слава дійшла до Америки. Одного разу Гансу присвятили цілу смугу в «Нью-Йорк таймс». Разом із засобами масової інформації, феноменом розумного коня зацікавилися вчені. Свою пильну увагу на Ганса звернув психолог Оскар Пфунгст.

Дослідження здібностей Ганса

В результаті роботи з підопічним Вільгельма Оскар довів, що кінь насправді не виробляє ніяких підрахунків в розумі. Він відповідає, спостерігаючи за «мовою тіла» шукає відповіді — сигналами, жестами та мімікою. Найкраще Ганс відчував господаря, який до останнього не вірив в те, що кінь не має розуму.

Подібні експерименти проводилися і на інших тварин. В результаті відгук на емоції від звірів отримав назву «ефект експериментатора», також відомий як «Ефект розумного Ганса».