Рубрики
Історія

Як чукчі «обламали» царські війська. Вони виявилися неймовірно сильним, волелюбним і мстивими народом

Історія XX століття багата на події. У цій статті ми розповімо про волелюбний народ чукчів та їхній приклад боротьби проти загарбників.

Радянська влада із своїх пропагандистських мотивів нав’язувала доволі викривлене уявлення про чукчів, цинічним є той факт, що цей етнос постійно тролили численними анекдотами. Але даремно. 

У реальному житті це розумний народ, що володіє не тільки рідкісною здатністю до виживання, а й войовничістю.

Підкорення чукчів Російською імперією відбувалося не просто, вилившись в повномасштабні бойові дії, на які вони аж ніяк не розраховували. Дотримуючись царської колоніальної політики, в 1652 році російськими переселенцями був заснований Анадирський острог для підкорення місцевих народностей і збору хутрової данини. Але не тут то було. Чукчі виявилися неймовірно сильними, волелюбними і мстивими людьми.

Вони стали загарбникам настільки сильно в горлі, що дійшло до того, що в історичних документах з’явився термін Російсько-чукотські війни, коли кілька сотень царських козаків протистояли десятитисячному чукотському населенню. 

Основні бої тривали з 1720 по 1750-і роки. Потім протягом тридцяти років відбувалися регулярні військові зіткнення. При цьому основні втрати несли війська загарбників. Навіть послані на придушення опору чукчів урядові війська з величезним трудом впоралися із поставленим завданням, хоча окремі сутички тривали аж до 1917 року, після якого чукчі, підтримавши радянську владу, увійшли до складу СРСР. Причому слід зазначити, що войовниче чукчі ставилися не тільки до козаків, а й до сусідніх народів, силою відбираючи у них мисливські та рибальські промисли.

До середини XX століття збройні зіткнення всередині країни практично припинилися.