Рубрики
Історія

Загадкова доля IX Римського легіону

Стародавні римляни докладно описували свої діяння, і білих плям в історії їхньої імперії дуже мало. 

Одна з таких «плям» стосується знаменитого «зниклого легіону». Йдеться про IX Іспанський легіон, утворений в 58 році до н. е. Юлієм Цезарем. Легіон брав участь у ряді битв, але в 46 році до н. е. був практично розпущений. 

У 42 році до н.е. Октавіан відродив легіон, закликавши на службу його ветеранів для участі в громадянській війні. Далі легіон воював в Іберії і в 24 році до н. е. став називатися «Іспанським». Потім його перевели в район Рейну, а в 9 році н. е. він стояв в Паннонії. 

У 43 році легіон брав участь у вторгненні Риму до Британії. У 61 році до 80% його складу загинуло під час придушення повстання Боудікка. На континенті легіон доукомплектовали, знову повернувши до Британії.

Загадкою для вчених стала відсутність легіону в списках, складених при Марку Аврелії в 165 році. Згідно з найпоширенішою версією, IX легіон був повністю знищений в битві з пиктами близько 117 року. Однак дану версію спростовують згадки про його участь в боях на Рейні приблизно в 120 році і записи про деяких офіцерів, що служили в ньому в Неймегені (Нідерланди) в 121-122 роках.

За другою версією, легіон загинув при придушенні повстання Бар-Кохби в Юдеї в 136 році. Однак підтвердження цього відсутні. 

Є також версія про його загибель під час парфянских воєн, коли парфянский полководець Хосров оточив і повністю знищив римський легіон. На жаль, ні його номер, ні назва не відомі. 

По найпрозорішою версією, IX легіон простояв в Неймгені до 160 року і був просто розформований.