Рубрики
Поради

Звідки беруться білі цятки на нігтях?

Без сумніву, більшість із нас помічали маленькі білі цяточки на нігтях рук або ніг. Подібне спостерігає переважна більшість людей на планеті. 

Що це за плями і чому вони з’являються? В яких ситуаціях плями можуть говорити про необхідність негайно вживати якихось заходів?

Анатомія білої плями

Нігті — один з найбільш явних індикаторів здоров’я. За станом нігтів визначають дефіцит мікроелементів в організмі і стан внутрішніх органів. У Китаї огляд пальців є обов’язковим елементом первинного обстеження на прийомі у лікаря, як в нас вимір температури та артеріального тиску.

По-науковому, білі ділянки на нігтях називають лейконіхія. Це захворювання нігтьової пластини. Патологія може вразити лише кілька пальців (обмежена) або ж захопити всі нігті цілком (тотальна). Хвороба буває точкова і смужкоподібна (можуть бути або плями, або смуги).

Основа нігтя — це білок-кератин, з якого також складається наше волосся. Твердість нігтя пояснюється вмістом атомів сірки, які зміцнюють молекули кератину між собою. Також в пластинках містяться елементи цинку, кальцію, фосфору, хрому і селену.

Між шарами білка знаходяться прошарки води і жиру. До слова, завдяки їм ніготь набуває еластичність та блиск. На цьому все. Ніякого білого пігменту в нігтях немає. Звідки ж тоді беруться білі плями?

При лейконіхіі замість жиру і води прошарок заповнює повітря. Воно безбарвне, але на тлі нігтя виглядає білим. Тому, всупереч поширеної думки, лейконіхія не є свідченням про дефіцит цинку та інших мікроелементів. Замість цього, патологія може говорити про величезну кількість порушень в роботі організму.

Про які патології може говорити повітря в нігтях?

Причини лейконіхіі бувають екзогенного і ендогенного характеру, тобто внутрішні і зовнішні.

До зовнішніх причин відносять звичайне травмування нігтьової пластини. Наприклад, запустити повітря можна вдаривши чимось важким по пальцю або ж пошкодити структуру нігтя хімією, що часто відбувається у жінок під час манікюру. Лейконіхія також спостерігається у людей, які люблять погризти собі нігті. Як правило, в таких ситуаціях патологія носить чисто косметичний характер і не серйозна.

Внутрішні причини більш драматичні. Білі плями можуть з’явитися в результаті порушення обміну речовин, виснаження організму через неповноцінне харчування або гіповітаміноз. Запущені форми захворювання говорять про порушення в роботі серця, печінки, нирок, тонкої і товстої кишки.

При травмі нігтя плями розташовані хаотично і не заповнюють собою всю пластину. Одна велика бульбашка повітря в центрі нігтя свідчить про депресію і нервове виснаження. Білі смужки, які перетинають ніготь, говорять про незбалансоване харчування.

Поодинокі дрібні цятки з’являються під час гіповітамінозу. Навесні таке явище дуже поширене і можна не звертати на нього увагу. Однак, якщо цяточок стає багато і їх початок супроводжується швидкою втомою, сухістю шкіри, то саме час подумати про похід до лікаря, який може дати рекомендацію з прийому вітамінного комплексу або зміни дієти.

Ниркова недостатність проявляється в білих плямах в нижній частині пластини. Серцево-судинні захворювання — плями з синім відтінком. Патології травної системи — плями заповнюють собою весь ніготь, на всіх пальцях, включаючи нігті на ногах.

Як позбутися від лейконіхіі?

Щоб позбутися від симптому, потрібно вилікувати хворобу, яка його викликала. Якщо лейконихия викликана соматичними патологіями, то без лікування основного захворювання повітря з нігтів не вийде.

В інших випадках достатньо нормалізувати раціон і режим харчування, усунути стресові ситуації і просто більш уважно ставитись до свого здоров’я.

Допомогти нігтям можна за допомогою масажу рук, який нормалізує кровообіг, а також ванночок. Але в будь-якому випадку, перед тим як приймати якісь серйозні заходи, в першу чергу слід проконсультуватися з фахівцем.