Рубрики
Історія

Історична оказія. Всі бачили це фото, але майже ніхто не знає що тоді сталося

Мабуть всі бачили стару світлину із поїздом, який випав із другого поверху вокзалу Монпарнас.

Але що це за оказія така трапилась знають дуже мало людей.

Фотографія регулярно з’являється не тільки в інтернеті, але і на обкладинках книг, музичних альбомів і в кіно (Мартін Скорсезе навіть відтворив сцену в одному із своїх фільмів). Отже що ж насправді сталося в Парижі 120 з гаком років тому? Історія дійсно цікава.

22 жовтня 1895 року біля дев’ятої години ранку пасажирський поїзд №56 зі 131 пасажиром вийшов з Гранвіля і попрямував до столиці Франції. Локомотив з поршневою паровою машиною, вісім пасажирських вагонів, три багажних і один поштовий.

Це був звичайний рутинний рейс. Таким він залишався аж до Парижа. Поїзд трохи запізнювався, і машиніст Гійом-Марі Пелерен вирішив, так би мовити, надати газку. Причому він не був новачком, пропрацював на залізниці майже 20 років. Ну і, мабуть, підвела зайва самовпевненість (і зламане гальмо).

Загалом, паровоз зі схилу влетів на вокзал Монпарнас на хорошій швидкості – десь так кілометрів 40 – 60 в годину. Машиніст екстрено задіяв пневматичні гальма Вестінгауз, що використовують стиснене повітря і забезпечував надійне гальмування, але … техніка підвела.

Тут вже запанікував начальник поїзда, який меланхолійно заповнював документи по рейсу. Він кинувся до ручного гальма, але було пізно. Розігнаний поїзд вибив обмежувач, подолав 30 метрів по перону, пробив цегляну стіну будівлі товщиною близько 60 сантиметрів і вивалився на вулицю Ренн з висоти близько 10 метрів.

Ось читаєш, що сталося і внутрішньо готуєшся до гіршого. Наслідки подібного інциденту бали бути жахливі. Але … в поїзді взагалі ніхто серйозно не постраждав. Два кондуктори, два пасажири і пожежний відбулися, скоріше, легким переляком. І не пощастило тільки дружині газетяра, яка наглядала за яткою свого чоловіка на вулиці прямісінько там, куди впав скажений локомотив. Чоловік Марі-Огюстін пішов забрати вечірні газети, а коли повернувся … двоє його синів залишилися без матері. Залізнична компанія оплатила похорон і призначила дітям пенсію.

Машиніста і начальника поїзда оштрафували. Пелерену призначили двомісячний тюремний термін. Паровоз спробували витягнути упряжкою, запряжену 14 кіньми, але не вийшло. Через чотири дні використовували потужну лебідку, і команда з 10 осіб успішно опустила локомотив на землю. Він, до речі, постраждав зовсім не сильно (а вагони виявились в повному порядку). Само собою, газетярі сфотографували потяг з усіх боків і ці знімки розлетілися по всьому світу.